هرمز شجاعی مهر در گفت و گوی اختصاصی با خراسان

 

 رسانه، نگاه مردم به زندگی را دگرگون كرده است

 

 مهم ترین برنامه گروه خانواده شبكه یك، برنامه سیمای خانواده است كه یك برنامه تركیبی است و به صورت زنده اجرا می شود. این برنامه از بخش های مختلف و متنوعی تشكیل شده است و هدف اصلی آن ارائه اطلاعاتی است كه موجب بهبود شیوه زندگی و تحكیم نهاد خانواده می شود. «هرمز شجاعی مهر» مجری توانمند تلویزیون حدود 12 سال است در برنامه سیمای خانواده به عنوان مجری همكاری می كند. حضور چندین ساله اش در برنامه پر طرفدار سیمای خانواده انگیزه ای شد تا طی تماس تلفنی با او گفت و گو كنیم كه در ادامه می خوانید:

آقای شجاعی مهر چه انگیزه ای باعث شد كه به سمت مجری گری روی آورید؟

گرایشم به مجری گری به 25تا 26 سال پیش برمی گردد چون این حرفه را دوست داشتم و عاشق و علاقه مند به كار اجرا بودم. در دوران دانشجویی ام همیشه سعی می كردم كلام خود را قوی كنم و سوادم را بیشتر كنم تا بتوانم خوب صحبت كنم و با تمرین و تلاش توانستم به هدفم برسم.

چرا بازیگر نشدید؟

زیرا به گویندگی علاقه مند بودم. زمانی كه در این كار موفق شدم پیشنهادهایی در زمینه بازیگری و خواندن به من دادند ولی فكر كردم هر چیزی جایگاه خاص خودش را دارد. من با رفتن به جایگاه دیگری، جایگاه خودم را خراب می كردم به همین دلیل اصلا فكرش را نكردم.

اولین اجرایتان كدام برنامه بود و چه سالی؟

اولین اجرای موفقم برنامه سلام صبح بخیر در تهران بود. این برنامه اولین برنامه زنده رادیویی بعد از انقلاب بود.

آیا خاطره ای از اجرایتان دارید؟

خاطره خاصی ندارم. ولی همیشه برایم جالب بود كه بدانم وقتی اجرا می كردم زنده یاد پدرم كه از لحاظ كلامی و بیان تبحر خاصی داشت چه احساسی دارد و چه قدر به این قضیه افتخار می كند. چون برایم خیلی مهم بود كه نظر پدرم در این رابطه چیست.

از برنامه سیمای خانواده بگویید؟ چه طور شد كه شما را به عنوان مجری برنامه انتخاب كردند؟

من قبل از برنامه سیمای خانواده در رادیو برنامه خانواده اجرا می كردم. به همین منظور از من دعوت شد كه برای اجرا به برنامه خانواده بیایم، من نیز پذیرفتم. تقریبا در اجرای برنامه موفق بودم و نزدیك به 12 سال است كه در برنامه سیمای خانواده اجرا دارم.

 

تفاوت سیمای خانواده امروز با 12 سال پیش را در چه می بینید؟

 

موضوعات زندگی، شیوه زندگی و تفكر مردم عوض شده است. رسانه نگاه مردم را دگرگون كرده است. برنامه ما هم با این تغییرات كاملا تغییر كرد. نوآوری هایی در برنامه سیمای خانواده اتفاق افتاد. برنامه خیلی به روزتر شد و از اصطلاحات روز جهان استفاده كردیم و فكر می كنم استفاده از فناوری روز جهان كمك موثری به مخاطبان محترم ما باشد.

 

اوایل پخش سیمای خانواده، برنامه بعد از اخبار سراسری 14 ظهر ادامه داشت چرا اكنون پخش نمی شود؟

 

بخش گفت و گوی خانواده بعد از اخبار روی آنتن می رفت كه فعلا پخش نمی شود.

 

سریالی كه شب ها روی آنتن شبكه اول می رود، تكرار آن از برنامه سیمای خانواده پخش می شود. به نظر شما آیا برای بیننده جذابیت دارد كه سریالی روزی 2 بار پخش شود؟

 

فكر می كنم افرادی كه نمی توانند شب ها بیننده سریال باشند و درگیر مهمانی یا مشكلات خانوادگی هستند، یا زود می خوابند می توانند از طریق این برنامه، بیننده سریال باشند. معمولا خانم های خانه دار شب ها درگیر هستند و فرصت تماشای سریال را ندارند اما هنگام ظهر وقت مناسبی برای تماشای سریال است. خانم های خانه دار به طور معمول بیننده برنامه ما هستند و سریال را هنگام ظهر تماشا می كنند.

در چند سال اخیر مجریان جدید جوان زیادی وارد این عرصه شده اند؛ به نظر شما که یك مجری پیشكسوت و توانمند هستید، آیا آن ها توانسته اند پیشرفتی داشته باشند؟

در هر كاری طبیعی است كه یك روزی افراد باسابقه باید کم کم خداحافظی كنند و جای خود را به جوان ها بدهند؛ مانند زمانی كه ما جوان بودیم و وارد عرصه شدیم و گویندگان قدیمی پیشكسوت كم كم خداحافظی كردند و ما جایگزین شدیم. ورود مجریان جدید و جوان اتفاق خوبی است افتخار می كنم آن ها موفق هستند و خیلی خوشحالم که در هر زمینه به حضور و ورود نیروهای جوان نیازمندیم. هر چه قدر جوان ترها تجربه كسب كنند و جلوتر بروند پخته تر و باتجربه و تواناتر می شوند و همین پیشرفت در عرصه كاری سبب می شود كه به جایگاه بالاتری برسیم.

آقای شجاعی مهر بازتاب برنامه سیمای خانواده در میان مردم چگونه بوده است؟ مردم اگر شما را در خیابان و كوچه ببینند چه نظری در خصوص برنامه دارند؟

خدا را صدهزار مرتبه شكر می كنم كه مردم خیلی راضی هستند و خیلی نظر خوب و مثبتی دارند. تنها انگیزه من برای ادامه كار لطف و محبت مردم است كه در كوچه و بازار مرا می بینند و ابراز محبت می كنند. من با این قشر زندگی می كنم.

چه قدر در برنامه زنده تپق داشتید؟ قشنگ ترین تپقتان چه بود؟

سعی می كنم كه كمتر تپق بزنم. خاطره ای دارم كه به نظرم قشنگ است. در برنامه زنده سیمای خانواده داستان 4 صفحه ای را باید می خواندم. صفحه اول را كه خواندم، صفحه 2، 3 و 4 آن گم شد؛ داستان را نمی دانستم چون از قبل نخوانده بودم. بنابراین مجبور شدم از خودم قصه را بسازم و برای بینندگان تعریف كنم. من به گونه ای براساس تخیلات ذهنی ام داستان را ساختم و گفتم كه نویسنده اش متوجه نشد كه من صفحات را گم كرده ام و بداهه داستان را گفته ام.

مهم ترین میهمان برنامه تان چه شخصی بود؟

همه میهمانان برنامه مهم بودند. من با روسای جمهور كشورمان آیت ا... رفسنجانی، جناب آقای خاتمی، دكتر محمود احمدی نژاد، آقای شاهرودی رئیس قوه قضاییه و نوه حضرت امام خمینی(ره)، سیدحسن خمینی، گفت و گو كرده ام.مقام معظم رهبری هم یك بار در برنامه خانواده حضور یافتند كه فرصت نشد گفت و گو كنم فقط ایشان را زیارت كردم. هم چنین هنرمندان، فرهیختگان علمی، ادبی و فرهنگی برجسته زیادی میهمان ما بودند و به نظرم همه مهم بودند و هستند.

در رقابت با شبكه های مختلف سیما كه برنامه خانواده تهیه می كنند، این برنامه چه قدر در جذب مخاطب موفق بوده است؟

سعی كرده ایم در برنامه سیمای خانواده خیلی به روز و با مسائل عمده مردم آشنا باشیم و با زبان مردم مسائل شان را مطرح كنیم و به آن ها راهكارهای درست بدهیم كه مسائل قابل حل باشد. موفقیت برنامه ما در همین است.

شما سردبیر مجله خانواده سبز هستید. چه مطالب و سیاست هایی را در نظر می گیرید كه مجله تان پرفروش ترین مجله باشد؟

در طول مدتی كه در تلویزیون بودم، دوستان خیلی خوبی پیدا كردم. همه آن ها شخصیت های علمی، فرهنگی و هنری هستند. از آن ها دعوت كردم تا بیایند دست به دست هم بدهیم و این مجله را راه اندازی كنیم به همت دوستان عزیز و با توكل و لطف خداوند چند سالی است كه مجله خانواده سبز راه اندازی شده و موفقیتش از لطف پروردگار است.

آقای شجاعی مهر یك سوال كمی خصوصی می خواستم از شما بپرسم. آیا شما خود به توصیه هایی كه در برنامه خانواده می كنید، در خانه عمل می كنید؟

به نظرم حتی اگر سنگ هم باشم این حرف هایی كه می زنم روی خودم هم اثر می گذارد. این سوال را باید از خانم و فرزندانم بپرسید كه من چه قدر عمل می كنم و چه گونه آدمی هستم. ولی به هر حال خانواده ام از من راضی اند.

سخن پایانی؟

آرزو می كنم همه مردم سالم و تندرست باشند و آرامش در زندگی شان به هیچ وجه از دست نرود.

چاپ شده در روزنامه خراسان شمالي 13/3/88

+ نوشته شده توسط مريم ضیغمی در چهارشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۸ و ساعت 7:58 |